Afiliat la unifut
side-menu

Surprize superbe ale fetelor la Nymburk

19 Noiembrie 2017

Ziua a doua a Campionatelor Mondiale feminine de futnet de la Nymburk, din Cehia, a adus delegației României satisfacții deosebite. La proba de simplu, Alexandra Petricaș a furnizat o mare surpriză în sferturile de finală, învingând reprezentanta din Slovacia cu scorul de 2-1 (11-6, 4-11, 12-10). Sportiva noastră s-a calificat în semifinale, unde a fost întrecută de fata din Elveția, cu scorul de 2-0 (11-7, 11-5).

În finala mică, Alexandra Petricaș va evolua mâine, 19 noiembrie, contra  gazdelor din Cehia, miza fiind medalia de bronz.

La dublu, tandemul tricolor a învins Slovacia în sferturile de finală, cu 2-0 (11-8, 11-8). Am pierdut apoi în fața Cehiei cu 2-0 (11-3, 11-4), iar mâine, în finala mică, avem meci pentru bronz cu Elveția.

Proba de triplu a consemnat înfrângerea noastră în fața Ungariei cu 2-0 (11-8, 11-5). Astfel, naționala noastră va evolua în ziua de închidere, într-un meci pentru locurile 5-6, cu selecționata Danemarcei.