Afiliat la unifut
side-menu

Cupa Tengo la futnet - turneu spectaculos desfășurat la Salonta

15 Octombrie 2018

În perioada 13-14 octombrie 2018, la Salonta, în județul Bihor, a avut loc prima ediție a Cupei Tengo la futnet, juniori și feminin.

La fete au participat jucătoare din Cehia, Ungaria și România. La simplu, campioana mondială din Ungaria Kolepsany Barbara și-a confirmat statutul și a cucerit trofeul, după o finală cu o jucătoare din Cehia, din Celakovice. Pe locul al treilea s-a clasat tânăra de numai 16 ani și jumătate Andreea Neaga, de la tengo Salonta. La dublu, jucătoarele din Cehia s-au impus, locul secund fiind ocupat de cele de la Răzvan FT Cluj-Napoca, iar pe locul al treilea echipa din Ungaria.

La triplu unguroaicele s-au impus, oaspetele din Cehia au fost pe locul secund, iar clujencele au încheiat podiumul.

La juniori 10-12 ani, la proba de dublu echipa din Cehia a câștigat turneul după o finală cu  Tengo Salonta, iar Inter Petrila a fost pe locul al treilea. La triplu Cehia a cucerit medalia de aur, învingând Inter Petrila în finală, iar Tengo s-a situat pe locul al treilea.

La categoria 13-16 ani, Cehia a câștigat simplul, Bencze Marc de la Tengo Salonta fiind al doilea. Spectaculoasă a fost finala de dublu câștigată în set decisiv de Tengo Salonta în fața unei echipe venită din Cehia, iar la triplu rolurile s-au inversat, cu cehii câștigând în fața gazdelor salontane. La ambele probe echipe din Ungaria au cucerit bronzul.

Antrenorul și președintele CS Tengo Salonta, Vasile Sorean, a declarat, la final de competiție: ”Rezultatele nu sunt atât de importante. Mă bucur că au fost peste 130 de copii care două zile au jucat tenis cu piciorul într-o atmosferă ca la Campionatele Mondiale. Meciurile au fost foarte spectaculoase. Majoritatea finalelor s-au încheiat cu set decisiv și acesta cu prelungiri. Fără exagerare, multe meciuri de la Cupa Tengo s-au ridicat la nivelul calitativ al finalelor de Campionat Mondial, la juniori. La fete suntem în fața unui nou start. O avem pe Andreea Neaga care va face antrenamente speciale de simplu cu Georgel Bobiș și cu Alex Sorean. Cred că trebuie, după modelul fotbalului, să investim serios în copii și juniori, deoarece acesta este viitorul futnetului, iar fără copii ne vom pierde identitatea în scurt timp”.

De semnalat că echipa Inter Petrila a fost condusă de către Claudiu Stoica, unul dintre vechii practicanți ai tenisului de picior, care a jucat și fotbal mult timp, fiind chiar căpitan la Jiul Petroșani.