Afiliat la unifut
side-menu

Juniorii vor lupta pentru doua medalii de bronz

19 Noiembrie 2017

Ziua a doua a Campionatelor Mondiale de juniori U21 de la Nymburk, din Cehia, s-a incheiat cu rezultate satisfacatoare pentru lotul national al Romaniei, antrenat de catre Vasile Sorean.

La proba de simplu, am obtinut o victorie prognozata in sferturile de finala, cu Irak, scor 2-0 (11-5, 11-4). In semifinale insa, reprezentantul nostru a cedat in disputa cu sportivul sud-coreean, singura noastra consolare fiind ca seturile au fost echilibrate: 2-0 (11-9, 12-10). In finala mica, Romania se va confrunta cu Slovacia, sansele fiind impartite in mod egal.

La dublu ne-am impus punctul de vedere in primul tur eliminatoriu, contra Spaniei, scor 2-0 (11-2, 11-4). In semifinale insa am dat peste o echipa foarte motivata, cea a Slovaciei, care ne-a invins cu 2-1 (14-12, 6-11, 11-7). Se poate spune ca pierderea in prelungiri a primului set a afectat moralul echipei noastre, care va evolua pentru medalia de bronz impotriva Slovaciei din nou.

La triplu am ratat sansa podiumului dupa înfrângerea in fata Coreei de Sud, cu scorul de 2-0 (11-9, 11-6). Ultimul meci din competitie, la proba-regina, va fi pentru locurile 5-6, contra Frantei.