Afiliat la unifut
side-menu

Comportare peste asteptari a fetelor la Campionatele Mondiale

18 Noiembrie 2017

La simplu, unde a evolua Alexandra Petricas, reprezentanta noastra a debutat contra unei fete din Irak, pe care a invins-o cu 2-0 (11-7,11-1). Al doilea meci a insemnat tot o victorie, 2-0 (11-5, 11-1) cu Columbia, iar apoi Alexandra a trecut si de sportiva din Polonia, cu scorul de 2-0 (11-6, 11-1). În meciul pentru sefia grupei, romanca a cedat la mare lupta contra unei jucatoare experimentate, din Ungaria, dar numai dupa ce a castigat primul set. Scorul final a fost 2-1 (9-11, 11-6, 11-3).

Gratie acestor rezultate, Alexandra s-a calificat pentru sferturile de finala, unde va intalni reprezentanta Slovaciei, clasata pe locul altreilea in grupa opusa.

La dublu, fetele noastre (numele lor), au avut un parcurs bun in grupa preliminara. Echipa Irakului nu ne-a pus probleme, asiaticele facand doua puncte in partida: 2-0 (11-1, 11-1). Am pierdut apoi contra Elvetiei 2-0 911-7, 11-6), insa am pus probleme in ambele seturi, dupa care am cedat si in fata Cehiei, cu 2-0 (11-1, 11-2). Calificarea pentru faza eliminatorie ne-a fost adusa dupa victoria contra Columbiei, cu 2-1 (11-4, 7-11, 11-7). In sferturile de finala sunt sanse infinit mai mici decat la simplu, formatia noastra urmând sa intalneasca tot Slovacia.

La triplu, elevele lui Daniel Sasarman au pasit cu dreptul in competitie, învingând Irak cu 2-1 (11-6, 7-11, 11-4), dupa care am fost la un pas de o mare surpriza contra gazdelor. Puternica echipa a Cehiei a avut probleme cu noi in primul set, dar,pana la urma, ne-a invins cu 2-0 (12-10, 11-1). Demoralizate, fetele noastre au fost invinse apoi de Elvetia cu 2-0 (11-4, 1-2), dar succesul in compania sud-americancelor din Columbia, 2-0 (11-9, 11-8), ne-a asigurat locul 3 si barajul pentru semifinale. Pentru un loc in careul de asi ne vom duela cu Ungaria, meciul anuntandu-se foarte dificil.